Moniko tietää että aivan lähellämme on tällainenkin luontokohde kuin arboretum (puulajipuisto)? Arboretum löytyy Haravakylästä Rajamäentie 36:ssa. Eri puulajeja on jopa parisataa, kaikki puulajipuiston luojan Heikki Vesikallion istuttamia ja huolella jo 50 vuotta hoitamia. Saimme tutustua arboretumiin huhtikuussa lehtipuiden vielä levätessä, joten vasta havupuut pääsivät loistamaan. Ja kyllä ne loistivatkin! Toinen toistaan komeammat ja meikäläisissä oloissa erikoisemmat puut levittäytyvät 12 hehtaarin alueella. Voi vain kuvitella mikä viherrunsaus onkaan lehtipuidenkin ehtiessä mukaan! Linnuille hyvin mieluinen paikka myös, kuului moniääninen viserrys.
Opastetaulu parkkipaikalle. Alueella on helppoa liikkua, sillä kulkuväyliltä ajetaan nurmi ja tilaa on runsaasti kasvillisuuden lomassa. Kannattaa laittaa jalkaan maastokävelyyn sopivat kengät; polut ovat pääosin pehmeää metsämaastoa. Muistetaan, että alue on yksityinen ja käyttäydytään asiallisesti. Ja viedään mahdolliset roskat mukana pois. – Alueella on paljon linnunpönttöjä, ethän häiritse pesiviä lintuja!
Seuraava vierailumme tapahtui toukokuussa, jolloin lehtipuut olivat lehdessä. Kaikki vihreän värit olivat esillä ja raikas metsän tuoksu ympärillä.
Heinäkuussa 2026 arboretumin isäntä Heikki Vesikallio järjesti kaksi opastettua kierrosta arboretumissa. Jälkimmäinen kierros oli yleisömenestys; ainakin viisikymmentä kiinnostunutta oli mukana ihmettelemässä puulajiston runsautta leppeässä kesäillassa. ESS:n juttu päivän lehdessä varmasti avitti tiedonkulkua vierailumahdolllisuudesta.
Opastetut vierailut jatkuvat ilmoittautumisten mukaan – toimi näin!
Tilan isäntä kutsuu kyläläisiä tutustumaan arboretumiin. Ilmoittaudu ensin sähköpostiin heikkivesikallio@gmail.com – odota sitten Heikki Vesikallion kutsua. Opastus järjestyy kun ilmoittautuneita on vähintään viisi, ja löytyy yhteinen sopiva ajankohta.
|
|
|
|
|











